Meme Küçültme, Göğüs Küçültme ve Jinekomasti Hakkında Bilmek İstedikleriniz

MİGREN TEDAVİSİ AMELİYATI ÖNCESİ YAPILAN HAZIRLIKLAR

Migren Tedavisi ve Ameliyatı Öncesi Yapılan HazırlıklarMigren tedavisi denilince akla ilk ilaç tedavisi gelmektedir. Burada ele alınacak migren tedavisi, endoskopik migren ameliyatıdır. Endoskopik migren ameliyatı, Amerika’da yapılan bilimsel çalışmalar kapsamında migreni kalıcı olarak ortadan kaldıran tedavi yöntemidir.

Migren, başın çeşitli bölgelerini tutan, şiddetli, uzun süren, nedeni bilinmeyen kronik bir hastalıktır. Endoskopik migren ameliyatı, başın çeşitli noktalarına yapıldığı için beyin ile ilgili olduğu kanısı oluşmaktadır. Ancak cerrahi migren tedavisinin beyinle hiçbir şekilde ilgisi yoktur. Bu detayın altını önemle çizmek gerekiyor.

Endoskopik migren ameliyatıyla yapılan migren tedavisi için, operasyon gününe kadar yapılması gereken hazırlıklar şunlardır:

Migren Muayene

Migren muayenesi ameliyat olacak hastanın belirlenmesini sağlamaktadır. Migren ameliyatı olan her 100 hastadan 90’ı tedaviden olumlu sonuç almaktadır. Bu yüzde 90 başarı oranının yakalanması uygun migren hastasının seçimiyle mümkün olmaktadır. Hastanın, ameliyata uygun migren hastası olması gerekmektedir. Muayene aşaması da bunu belirler.

Muayeneye gelen migren hastasının başının sürekli ağrıyor olması tek başına yeterli değildir. Hastada aranılan ilk özellik, bu baş ağrısının bir nörolog tarafından migren ağrısı olarak tanılanmasıdır, yani migren teşhisinin konulması gerekiyor. Muayene sırasında hastanın migren ataklarının ne zaman başladığı tespit edilir. Ne kadar sıklıkla migren ağrısı yaşadığı kayda geçirilir. Ağrı şiddetinin özellikleri, seviyesi, ağrının başın hangi bölgesini kapladığı, başlangıç noktasının neresi olduğu belirlenir. Birçok hasta ağrının yayıldığı bölgeyi bilmektedir. Ağrının başlangıç noktasını bilmez, ancak tedavi ağrının başlangıç noktasından yapılmaktadır. Eğer hasta ağrının başlangıç noktasını bilmiyorsa botoks testi uygulanır. Botoks enjeksiyonu, geçici migren tedavisinde güvenle kullanılan bir yöntemdir. Burada estetik ve geçici tedavi amacıyla değil, hastanın ameliyata uygunluğunu, ağrının başlangıç bölgesini tespit etmek amacıyla yapılmaktadır.

Muayene sürecinde hastanın sosyo-ekonomik durumu, yaşam şartları, ailesinde migren rahatsızlığı olup olmadığı, hastanın yaşı, başka herhangi bir rahatsızlığı olup olmadığı gibi detaylar dikkatle değerlendirilir.

Hastaya migren teşhisi konulmuş, her ay ortalama 15 gün migren ağrısı yaşıyor, daha önce uyguladığı tedavilerden olumlu sonuç alamamışsa ameliyat ile tedavi olabilecek uygun aday olarak değerlendirilir.

Migren Ameliyat öncesi testler

Hasta, nörolog kontrolünde daha önce yaptırdığı test sonuçlarını beraberinde getirmelidir. Ne tür test sonuçları muayenede dikkate alınmaktadır: EMAR, EEG, EMG, tomografi gibi test sonuçları. Hastanın bu test sonuçlarını hekimle paylaşması gereksiz testlerin önüne geçecektir. Plastik ve estetik cerrahi uzmanı uygun gördüğünde ameliyat öncesinde botoks testi uygulayabilir. Ameliyata girilmeden her hasta için rutin kan ve diğer birkaç test gerçekleştirilmektedir.

Ameliyata 20 gün kala dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyata uygun olarak değerlendirilen migren hastalarının operasyondan 15-20 gün öncesinden yapması gerekenler şunlardır:

·       Sigara kullanan hastaların mutlaka sigarayı 3 hafta öncesinden bırakmaları gerekmektedir. Sigaranın ameliyat öncesinde içilmemesi çok önemlidir. Çünkü ameliyat sonrasında oluşabilecek ödem ve morlukların artmaması, daha kısa sürede geçmesi, yara iyileşmesinin gereğinden fazla uzamaması için ameliyat öncesinde, ameliyat sonrasında da en az 5 gün sigara içilmemesini istiyoruz.

·       Ameliyattan 14 gün önce varsa E vitamini, diyet hapları, çayları, diğer zayıflama destek ürünleri, balık yağı kapsülleri ve omega 3 kapsülleri alınmamalıdır.

·       Düzenli olarak alkol alan hastalarımızın alkolü bu süre içinde almamalarını, bu mümkün değilse azaltmalarını istiyoruz.  

·       Ameliyattan önce hastalarımıza yaptığımız bir diğer önemli uyarı ise “Arnika” kullanımı. Bu ürün, ameliyat sonrası oluşan ödem ve morlukların azaltılması için ameliyattan önce hastaların tercih ettiği bir üründür. Ancak hastalarımızın bunu kullanmasını istemiyoruz.

Tansiyon, kolesterol hastalarının ilaç kullanımı

Migren ameliyatı öncesinde, plastik ve estetik cerrah tarafından operasyona uygun görülen hastalarda hipertansiyon, şeker, kötü kolesterol, troid gibi kronik sorunlar varsa, bu hastalıkların tedavisi için verilen reçeteli ilaçların kullanımı ameliyat öncesine kadar devam edebilir.

Şehir dışından gelecek hastalara önemli hatırlatmalar

Operasyondan 15-20 gün önce yapılması gerekenler şehir dışından İstanbul’a gelerek ameliyat olacak hastalar için de geçerlidir. Şehir dışından gelecek hastaların dikkat etmesi gereken ayrıca bazı detaylar vardır:

Ameliyattan mümkünse 2 gün önce ya da 1 gün önce İstanbul’da olmaları gerekmektedir. Yanlarında getireceği çanta içeriğinin mevsimlik kıyafetlerden oluşması, 5 kiloyu geçmemesi gerekmektedir. Hastalarımızın ameliyattan sonra ağır bir eşya kaldırmalarını istemiyoruz. Çanta ağırlığı bu yüzden önemlidir. Yanlarında refakatçi getirmelerini tavsiye ediyoruz. Refakatçisi olan hastalarımızı tek bölgeden operasyon geçirmişse aynı gün taburcu ediyoruz. Refakatçisi yoksa, hastamızın 1 gün daha yatış yapmasını istiyoruz. Hastaların aynı gün taburcu olması yine aynı gün ya da bir sonraki gün içinde uzun yolculuk yapabileceği, evine dönebileceği anlamına gelmemelidir. 1 hafta kadar İstanbul’da sessiz ve sakin bir ortamda istirahat etmeliler. İlk 7 gün içinde plastik ve estetik cerrahi uzmanı tarafından kontrol gerçekleştirilir. Yara durumuna bakılır, dikişler alınır. Hasta bu ilk kontrolden sonra doktorun onayıyla uzun yolculuk yapabilir ve evine dönebilir.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. SEO

Meme Büyütme Ameliyatı artık çok yeni tekniklerle büyük başarı oranları ile en çok yapılan operasyonlar içerisindedir. Burun Estetiği Sizin için gerekli bir operasyon ise mutlaka doktor seçiminizi itina ile yapmalısınız.