Meme Küçültme, Göğüs Küçültme ve Jinekomasti Hakkında Bilmek İstedikleriniz

KİMLER MİGREN AMELİYATI OLABİLİR?

Son yılların önemli tedavilerinden biri olarak kabul gören ve dünyada giderek yaygınlaşan migren ameliyatından alınan yüzde 90 başarı oranı ameliyata uygun hastalarda elde edilmektedir.

Migren ameliyatına kimler uygundur, kimler migren ameliyatı ile kalıcı olarak bu hastalıktan kurtulur sorularını detaylı bir şekilde ele alalım.

Bu şartları taşıyan hastaların ameliyatı başarılı oluyor

Migren ameliyatı için hastada aranılan ilk şey, bir nörolog tarafından migren teşhisi konulmuş olmasıdır. Migren, baş bölgesinde kendiliğinden başlayan ağrılı bir hastalıktır. Primer baş ağrısıdır. Ağrının direkt baş bölgesinde tetiklendiği primer baş ağrısı tanımlamasına gerilim tipi baş ağrıları da girmektedir.

Hastanın ameliyata uygunluğunda dikkate alınan diğer bir detay, atakların görülme sıklığı, şiddeti ve süresidir. Ayda ortalama 2 ve üzeri atak geçiren, 15 gün ağrılarla yaşayan hastalar ameliyat için uygun olarak değerlendirilir.

Daha önce botoks testi yaptırarak geçici olarak migren ataklarından kurtulan kişiler yine ameliyattan başarılı sonuç almaktadırlar.

Bazen atakların başlangıç bölgesini görmek ve vereceği yanıtı değerlendirmek için hastalarımıza ameliyat öncesinde ağrının olduğu bölgeye botoks testi yapılmaktadır.

Yıllarca birçok tedavi deneyen ancak istediği sonucu alamayan atak sıklığı ve ağrı şiddetinin, süresinin yaşamı özürlü hale getirdiği migren vakaları yine migren ameliyatı ile kalıcı olarak tedavi edilmektedir.

Ağır atak geçiren hastalar, önleyici tedaviden sonuç alamayan hastalar, migren ağrı ve atakları ilaçlara direnç gösteren hastalar bu cerrahi tedaviden kesinlikle yarar görmektedir.

Migren ameliyatı hangi baş ağrıları için uygulanmaz

Sekonder baş ağrısı yaşayan hastalara migren ameliyatı uygulanmıyor. Çünkü bu ağrıların nedeni vücuttaki herhangi bir rahatsızlıktır. Genellikle sinüzit, beyin tümörleri, göz rahatsızlıkları ve beyin damar hastalıklarına bağlı olarak baş bölgesinde çıkan ikincil gruptaki ağrıların tedavisi, ağrıya neden olan hastalıkların ortadan kaldırılmasıyla yapılmaktadır.

Migren ameliyat baş bölgesinde kendiliğinden başlayan birincil yani primer gruptaki baş ağrıları için geçerlidir. Bunlar da migren ve gerilim tipi baş ağrıları ya da kronik baş ağrılarıdır.

Ameliyat ile tedavi edilen migrenin ayırt edici özellikleri

Migren ameliyatı ile tedavi edilen birincil gruptaki baş ağrılarının karakteristik özellikleri vardır. Birbiriyle karıştırılmaması gerekir. Migrenin aşağıda yer alan kriterlerine bakarak baş ağrısının migren mi, gerilim tipi mi olduğunu anlayabiliriz. Migrende;

·       Baş ağrısı, başın ense kökü, alın ve göz, şakak gibi bölgelerinden birinde ortaya çıkar.

·       Ağrı zonklayıcı tarzdadır.

·       Ağrıyla birlikte kusma ve bulantının yaşanması migrenin en tipik özelliklerindendir.

·       Migren ağrısı 4 saatte de son bulabilir, 3 gün de sürebilir.

·       Fiziksel aktivite ya da başı hareketleri ağrıyı şiddetlendirir.

·       Parlak ışık ve gürültü rahatsızlık verir.

Ameliyat ile tedavi edilen gerilim tipi baş ağrılarının temel özellikleri

Gerilim tipi baş ağrıları her 100 kişiden yaklaşık olarak 40’ını etkiliyor. Gerilim tipi baş ağrıları künt ve ezici karakterdedir. Eğer bu ağrılar kişinin günlük aktivitelerini etkileyecek boyutta ise, endoskopik migren ameliyatı ile bu ağrılar sonlandırılabilmektedir. Primer grup baş ağrılarına giren gerilim tipi ağrısını migrenden ayıran özellikleri şöyledir:

·       Migreni tetikleyen birçok faktör söz konusu iken, gerilim tipinde baş ağrısının başlatan temel etken strestir.

·       Migren başın sadece ense, alın ve göz çevresi, şakak bölgelerinden birinde etkilidir, ancak gerilim tipinde ağrı başın her tarafına yayılır. Şiddeti daha çok tepe bölgesinde hissedilir.

·       Migrende ağrılar sırasında bulantı ve kusma görülmektedir. Gerilim tipinde sadece bulantı ortaya çıkar. Ağrı sırasında hasta kusmaz.

·       Gerilim tipi baş ağrısı, migrendeki baş ağrısı gibi fiziksel efor veya baş hareketleriyle artmaz, şiddetlenmez.

·       Migren ağrısı 4 saatten başlayıp 72 saate kadar sürerken, gerilim tipi baş ağrısı 7 ila 15 gün sürmektedir.

·       Auralı migrende ağrı atakları başlamadan en fazla 1 saat önce görme bozuklukları gibi bazı belirtiler ortaya çıkar. Gerilim tipi baş ağrısında bu belirtiler görülmez, ağrı direkt başlar.

Uygun adaylara uygulanan migren tedavisindeki başarı oranı

Ülkemizde yaptığımız migren ameliyatlarının sonuçları, Amerika’da bu konuda yapılan bilimsel çalışmaların sonuçlarıyla doğru orantılıdır. Bilimsel araştırma raporları migren ameliyatı olan her 100 hastadan 90’ının tedavi olduğunu göstermektedir. Tedavi olan hastaların yüzde 62’sinde migren tamamen sona ermekte, diğer hastalarda ise migren ataklarının sıklığı, ağrının şiddeti ve süresi yarıdan fazla bir şekilde düşürülmekte, migren ağrıları normal baş ağrısı seviyesine çekilmektedir.

Migren ameliyatı ile elde edilen başarının kalıcılığı yine Amerika’da yapılan 5-10 yıllık hasta takiplerinde kanıtlandı. Migreni tamamen geçen hasta bir daha migren atakları yaşamamakta, migren atak ve ağrıları yüzde 50’nin üzerinde azalan hastalarda bu iyileşme ömür boyu kalıcı olmaktadır.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. SEO

Meme Büyütme Ameliyatı artık çok yeni tekniklerle büyük başarı oranları ile en çok yapılan operasyonlar içerisindedir. Burun Estetiği Sizin için gerekli bir operasyon ise mutlaka doktor seçiminizi itina ile yapmalısınız.