Meme Küçültme, Göğüs Küçültme ve Jinekomasti Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Estetik Göğüs Meme Küçültme Ameliyatı

meme küçültmeMeme Küçültme ve Göğüs Küçültme Ameliyatı, Estetik göğüs küçültme ameliyatları, öncelikle sağlık açısından ve psikolojik olarak kadınların kendilerini daha mutlu hissettikleri bir operasyondur. Büyük göğüsler kişide sırt ağrısı, kambur duruş, omuz ağrısı, nefes almada zorluk, göğüs altının havasız kalmasından dolayı pişik, mantar gibi sorunlar yaşamasına sebep olabilir. Doğuştan, emzirme dönemi sonrası alınan kilolardan, bazı hormonsal rahatsızlıklardan dolayı göğüsler büyük olabilir.

Göğüs küçültme ameliyatı olmak isteyen kişiler, plastik cerrahla görüşüp, isteklerini anlatmalı, ameliyat hakkında bilgi almalıdır. Doktor gerekli muayeneyi yapacak ve kişiyle ilgili, geçirdiği hastalıklarla, kullandığı ilaçlar, hamileliği, yaşı gibi sorularla ameliyata uygun olup olmadığı kararını verecektir. Gerekirse mamografi istenebilir.

Meme küçültme ameliyatları teknolojinin ve tıbbın gelişimiyle iyi sonuçlar alındığından çok tercih edilmektedir. http://www.bulentcihantimur.com/estetik/meme-estetigi/meme-kucultme

Ameliyat genel anestezi ile hastanede yapılır. Öncesinde göğüs üzerinde gerekli işaretlemeler yapılır. Göğüsteki fazla doku ve deri alınır. Göğüs ucu yukarıya getirilir, göğüs dikleştirilir. Ameliyat 3-5 saat sürmektedir. Sonrasında göğüste şişlik, morluk, hissizlik, ağrı olabilir. Ağrı kesici kullanılır. Bu durum 10 günde geçer. Dikişler duruma göre 7-15 güne kadar alınır. Kesi tekniği ters T şeklindedir ve göğüs ucundan aşağıya doğru çok az iz kalabilir. Hastanede bir gün yatılabilir. Göğüslerde ameliyat sonrası iltihaplanma, birikim olmaması için diren konur. Bunlar bir kaç günde çıkartılır. Kişi göğüs büyüklüğüne göre, işine 10 güne kadar dönebilir. Ameliyat sonrasında 1 ay özel sutyenler takılmalıdır, dış etkilerden korunmalıdır. Göğüsler yaklaşık 6 ayda son şeklini alır.

Göğüs küçültme ameliyatları sonrasında emzirmede sorun yaşanabilir. Göğüste sertlik olabilir. Kanama, enfeksiyon, iyileşmenin uzaması gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Mammoplasty plastik cerrahide büyük göğüslerin boyutunu azaltmak için uygulanan bir prosedürdür. Fonksiyonel bir şekilde memelerin yeniden şekillendirilmesi için bir meme küçültme ameliyatı yapıldığında, kadının vücuduna memelerin orantılı olması, kritik kesilerin yani düzeltici noktaların doku canlılığı ve meme-areola kompleksinin (NAC), fonksiyonel duyarlılığının korunması ve laktasyonel meme yeteneğinin baki kalması amaçlanır. Meme küçültme ameliyatında en önemli şey ise, estetik duruş ve kadının psikolojik olarak büstün restorasyonu kabul etmesinden geçer. Uygulamada, farklı cerrahi teknikler kullanılır. Göğüsler küçültülürken mutlaka göğüs dikleştirme operasyonu meme dikleştirmede yapılması gerekir. Erkeklere yapılan jinekomasti operasyonuna benzer özelliklerde gözlemlenir.

Makromasti ağır, genişlemiş göğüsler için Shnur ölçeği kullanılır, bu ölçeğe göre eğer meme bağından itibaren ölçülen göğüs 500 gramdan fazla ise, göğüslerde, sarkma, baş, boyun, omuzlarda kronik ağrılara neden olan bir travma oluşabilir.

Büyük boy bir meme yapısı aynı zamanda ikincil sağlık sorunlarına da sebep olabilir: kan dolaşımı sorunları, bozulmuş solunum (havayı akciğerlere doldurmada yetersizlik); göğüs derisinin ve meme altının (meme altı: intertrigo) sürtünmesi; omuzlara Sutyen askısı çentikleri ve giysilerde uygunsuz uyum gibi…

Anormal genişlemiş memeler için cerrahi küçültme operasyonları, fiziksel belirtileri giderir ve bedene göre orantısız memeleri ve ayrıca kadının gereksiz yere üzerine yüklediği fonksiyonel kısıtlamaları çözümler. Böylece fiziksel sağlığın korunduğu gibi, ruh sağlığı üzerinde de büyük bir katkısı vardır. Büyük boy göğüsleri yüzünden daha evvel engellendiği fiziksel faaliyetleri gerçekleştirmek için fırsat doğar. Kabiliyetlerini gören kadının duygusal sağlığı da düzelir ve hatta anksiyete ve depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarının giderildiği saptanmıştır. 

Meme büyüklüğünün tıbbı öyküsüne baktığımızda genelde orta yaşta bulunan, çocukları olan, birden fazla doğum gerçekleştirmiş kadınları görürüz. Genellikle genetiktir, anne, anneanne hatta teyze ve halaya çekme gibi bir durumu vardır. 

Memem küçültme operasyonundan önce fiziki muayene yapılır. Kadının doğru bir şekilde vücut kitle indeksi, vital bulguları, her bir meme kitlesi, meme altı yani intertrigo mevcut derecesi, meme cilt dokusu, her bir memenin büyümesi derecesi, lezyonları, meme areola kompleksinin (NAC) duyu derecesi ve meme ucu büyüklüğü kontrol edilir. 

Meme küçültme ameliyatları çok farklı tekniklerle yapılabilir. Hangi tekniğin size uygun olduğuna, cerrahınız, az evvel saydığımız kontrolleri yaptıktan sonra karar verebilir. Alp Pedikül Tekniği, göğsün altından boylu boyunca ve meme başından alt kısma doğru kısaca ters t şeklinde kesi yapılarak, fazlalık dokuların uzaklaştırılmasını sağlar. Kadına en doğru ve en naif meme duruşunu sağlayan teknik budur. Fakat çoğunlukla memeleri çok çok büyük olan kadınlar için tercih edilir.

Vertikal skar tekniği lolipop kesisi olarak da adlandırılan bir tekniktir. Dikey kesi yapılır. Meme başı tekrar oluşturulur. Küçük alanların kaldırılması için en uygun olduğu teknik olarak kabul edilir.

Yatay skar tekniğinde ise, meme küçültme için meme altı kıvrımına ve meme-areola kompleksine pedikül boyunca yatay bir kesi yapılır. Meme başını yükseltmek için, genellikle aşağı bir pedikül veya aşağı-yanal kesi ile çapa gibi bir dikey kesi mevcuttur. Yatay-skar tekniği için en iyi olan büyük boy göğüsler. Dezavantajları özellikle meme altı kıvrımında aşırı bir doku oluşumun belirmesidir. 

Meme-greft tekniği ile gerçekleştirilen meme küçültme operasyonları ise genellikle genel sağlığı bozulmuş, kronik hastalıkları olan kişilere yapılır. 

Meme küçültme ameliyatlarında bir de liposuction tekniği kullanılabilir. Eğer memeleri aşırı büyük değil ama iç yağ oranının fazlalığından şikayetçi hastalar varsa, uygun aday olarak bunlar gösterilebilir. Çok çok küçük mikro noktasal kesilerle mevcut yağ alınır ve kapatılır. Eğer göğüslerinizde sarkma sorunu yoksa ve aşırı büyük bir göğüs bölgesine sahip değilseniz, sadece 1 beden gibi bir düşme istiyorsanız liposuctionla meme küçültme sizin için uygun olabilir.

Meme küçültme operasyonu sonrasında hasta aynı gün taburcu edilebilir, sadece küçük bir prosedür sayılan liposuction metodu kullanıldıysa, mutlaka evine gitme şansı vardır. Diğer ağır vakalarda ise, hastanın bir gece hastanede gözetim altında kalması arzu edilir. Hasta hızla iyileşir, genellikle 14 ila 28 gün sonrasında yani ameliyattan 2-3 hafta sonra günlük yaşam aktivitelerini sürdürme imkanı yakalar. Bu dönem boyunca göğüslerini her türlü dış etkene karşı koruması beklenir.  Yapılan kesinin mahiyetine göre pansuman yapılır. Nasıl duş alacağı, nasıl pansuman yapacağı, operasyon ekibi tarafından öğretilir. İlk nekahat döneminde, cerrahi kesi yaralarını korumak ve hastaya yardımcı olması amacıyla sıkı bir straples sutyen giydirilir. Tam 1 hafta bu şekilde sutyeni çıkarmadan iyileşmesi gerekir. Hasta 1 haftalık postoperatif olarak kontrol için hastaneye gelmelidir ve 1 ay boyunca önerilen aktiviteleri ve giyim standartlarını koruması önerilir. Meme küçültme operasyonunun olası komplikasyon riskleri vardır. Zaten cerrahinin her zaman alınması gereken bazı riskleri mevcuttur ama her zaman sonucun çok iyi olacağını düşünerek, bu olası risklerin mevcut durumunuz düşünülerek alınması gerekir. Erken komplikasyonlar şunlardır: Enfeksiyon ve hematom (damar sistemi dışında kan); Geç komplikasyonlar ise, meme haciminde aşırı azaltma, cerrahi ya da liposuction revizyonu gerekebilir.

Meme küçültme operasyonlarının emzirmeye bir engel teşkil etmediği düşünülür http://www.estetikinternational.com.tr/meme-kucultme.html ve bu yorum büyük ölçüde doğrudur. Fakat bazı durumlarda, meme dokusunun süt bezelerine yakışık ve sık olduğu durumlarda, süt bezeleri doku alımı sırasında zedelenebilir. Meme küçültme operasyonunu yapan cerraha, eğer hamile kalmayı ve emzirmeyi planlıyorsanız, mutlaka bu hassas konuya dikkat etmesini isteyebilirsiniz.

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. SEO

Meme Büyütme Ameliyatı artık çok yeni tekniklerle büyük başarı oranları ile en çok yapılan operasyonlar içerisindedir. Burun Estetiği Sizin için gerekli bir operasyon ise mutlaka doktor seçiminizi itina ile yapmalısınız.