Meme Küçültme, Göğüs Küçültme ve Jinekomasti Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası iyileşme Süreci

meme estetiğiMeme Küçültme Sorası ve Operasyon Riskleri

Ameliyat sonrası iyileşme süreci hasta açısından genellikle rahat geçer. 

Hasta günlük hafif işlerini yapabilir. 

Göğüslerdeki bandajlar 2. günde açılarak gerekli kontroller yapılır. 

Meme Küçültme sonrası hasta Taburcu olduktan sonraki 2. günde hasta banyo yapabilir. 

Bu ameliyattan sonra şiddetli ağrılar olmaz. Doktorunuzun vereceği ağrı kesici ilaçlarla hafif gelişecek ağrılar kontrol altına alınır. 

Verilen antibiyotik 1 hafta boyunca kesintisiz kullanılmalıdır. 

Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca, kanama yapması ihtimaline karşı asprin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmaz. 

İlk günlerde hasta kollarını rahat hareket ettiremeyebilir. 

Göğüslerdeki hafif derecede oluşabilecek morarma ve şişlikler 1 hafta sonra geçer. 

Pansuman 1 hafta sonra açılır ve dikişler alınır. 

6 hafta boyunca hasta özel sutyen kullanır. 

Göğüslere masaj hareketleri doktorun gösterdiği şekliyle hasta tarafından belirli aralıklarla uygulanır.  

 

1 ila 3 ay arasında tam iyileşme sağlanarak, göğüslerin ölçüsü ve meme başının yeri olması gereken görünüme kavuşur. Hasta daha küçük, simetrik, doğal görünen ve estetik göğüs yapısına kavuşur. 

Meme küçültme ameliyatı sonrasında hastaların bir kısmı bebeklerine süt verebilmektedir. 

Ameliyattan sonra uzun yıllar boyunca göğüslerin ölçü ve formunda değişiklik olmamaktadır. Ancak yaşlanmaya ve aşırı kilo alıp vermeye bağlı olarak deformasyonlar olabilir. Tekrar meme küçültme ameliyatı olmanın hiçbir sakıncası yoktur. 

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da riskleri mevcuttur. Bu riskler ameliyat öncesinde hastaya detaylarıyla aktarılmalıdır. Ameliyat sonrası oluşabilecek riskler:

Hematom (kanama): Çok sık rastlanmaz. Ameliyat yarasının iç kısmında birikebilecek kan, göğüslere konulan drenlerle dışarı atılır. 

Enfeksiyon: Ameliyat bölgesinde gelişebilecek enfeksiyonları önlemek için operasyondan hemen sonra antibiyotik kullanılır. 

Meme başı problemleri: Meme başının yeterli beslenememesi durumuna çok az rastlanır. Doğru seçilen ameliyat tekniği bu riski minimuma indirmektedir. Meme başındaki geçici his  kaybı oluşabilir. Bu durum çoğunlukla geçici bir durumdur. 

Operasyondan sonra ciltte oluşabilecek aşırı gerginlik dikişlerde açılmalara neden olabilir. Bu sorun pansuman yapılarak giderilir. 

 

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. SEO

Meme Büyütme Ameliyatı artık çok yeni tekniklerle büyük başarı oranları ile en çok yapılan operasyonlar içerisindedir. Burun Estetiği Sizin için gerekli bir operasyon ise mutlaka doktor seçiminizi itina ile yapmalısınız.