Meme Küçültme, Göğüs Küçültme ve Jinekomasti Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Meme Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme operasyonu, hastanın aşırı büyük göğüslerinden kurtulma isteği sonrasında gerçekleşir. Ameliyata karar verilmesinde hastanın aşağıdaki konular hakkında kendinden emin olması gerekmektedir.  

Meme küçültmede süt bezlerinden küçük bir kısmı çıkarıldığı için emzirme döneminde süt miktarında azalmayı kabul edip etmeme noktasında karara varmak.

Operasyondan sonra belli belirsiz de olsa kalacak ameliyat izini sorun olarak algılamak ya da algılamamak. 

Büyük göğüslerden ve yol açtığı sağlık sorunlarından yukarıda belirtilen sıkıntılara rağmen kurtulmak konusunda karar vermek.

Bu konularda karara varan, meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaşını doldurmuş, operasyona engel olacak herhangi bir sağlık problemi olmayan hastalar meme küçültme ameliyatını gönül rahatlığıyla olabilmektedir. 

 

Ameliyat öncesi hasta-doktor görüşmesi ve muayene aşaması

Göğsünü küçültmek isteyen hasta ilk muayenede estetik cerrahı ile ayrıntılı bir görüşme gerçekleştirir. Hastanın beklentileri, göğüslerini küçültme nedenleri doktora detaylı bir şekilde aktarılır. Hasta, ameliyatın nasıl gerçekleşeceği, ameliyata hazırlık, ameliyattan sonraki iyileşme süreçleri, göğüslerinin olması gereken yeni ölçüleri, meme başının pozisyonu, emzirme ve gebelik konuları, ameliyat izi ve olası komplikasyonlar hakkında doktorundan bilgi alır. Hastanın yaşı, mevcut hastalıkları ya da geçirdiği rahatsızlıklar, aile öyküsü dikkatle ortaya konulur. Hasta, varsa kullandığı ilaçlar hakkında doktorunu bilgilendirir. Hasta sigara kullanıyorsa ameliyat öncesi ve sonrasında sigaraya bırakmalıdır. Bu durum, ameliyat yarasının iyileşmesi üzerinde oldukça etkilidir. 

Göğüslerinizden çıkarılacak doku çok miktarda gerçekleşecekse, kan nakli ihtimaline karşı operasyondan önce hastadan 1 ünite kan alınması gerebilir. Ameliyat öncesi gerekli kan ve diğer tetkikler yaptırılır. Gerekli görürse, mamografi görüntüleme yöntemiyle meme taraması isteyebilir.

Muayenede doktorunuz göğüslerinizin büyüklüğü, simetrisi, birbirine olan mesafesi, deri kalınlığı deri altı dokusunun yoğunluğunu değerlendirir ve ameliyat planlaması yapar. Ameliyata nasıl geleceğiniz, açlık ve tokluk durumu doktorunuz tarafından size söylenecektir. 

Göğüs ölçülerinin planlaması

Hastanın ameliyat sonrasında olması gereken doğal, estetik, simetrik ve bedeniyle uyumlu yeni göğüs şeklinin belirlenmesi için operasyon öncesinde estetik cerrah tarafından birtakım planlama çalışması yapılır. 

İdeal göğüs ölçüsü için birtakım mesafe standartları mevcuttur. Normal meme büyüklüğünde, göğsün ortasındaki kemiğin üst kısmının meme başlarına olan uzaklığı ortalama 20 santimetredir. Meme ortasından meme başlarına olan mesafe ise her bir memede ayrı ayrı ortalama 10 santimdir. Memenin alt çizgisi ile meme başı arasındaki ideal uzaklık ise ortalama 7-8 santimetredir. 

Burada önemli olan meme başının ameliyat öncesi bulunduğu yer ile ameliyat sonrasında bulunması gereken yer arasındaki uzaklık ölçüsüdür. Bu mesafenin kısa olması önemlidir. Meme başının olması gereken nokta ile meme alt çizgisine olan mesafesi  planlanır. Ameliyat izinin nerede olacağı ve meme dokusu çıkartılırken süt bezlerinin etkilenme derecesi ortaya konulur. 

Ameliyattan önce yapılan plan gereği,  ameliyat kesilerinin yerleri ve çıkarılacak doku bölgesi işaretlendikten sonra sakinleştirici verilen hasta ameliyata alınır. 

 

YASAL UYARI: Web sitemizde yer alan içerikler, tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Çok daha fazla bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz. SEO

Meme Büyütme Ameliyatı artık çok yeni tekniklerle büyük başarı oranları ile en çok yapılan operasyonlar içerisindedir. Burun Estetiği Sizin için gerekli bir operasyon ise mutlaka doktor seçiminizi itina ile yapmalısınız.